Citizens of Uzbekistan injured in Omsk fire to continue treatment at local hospital
OMSK, August 18. /Dunyo IA/. Two citizens of Uzbekistan, I.Z. and O.E., who were injured on August 15 as a result of a fire in the “Kvartaly Dravert” microdistrict, will continue their treatment in one of the hospitals in Omsk, reports Dunyo IA correspondent.
According to doctors, the current condition of our citizens raises no concerns and there is no threat to their lives.
General Consulate immediately provided all necessary consular and legal assistance, as well as support in submitting all required migration documents to the management of the Omsk hospital where the citizens of Uzbekistan are currently undergoing treatment.
It is worth recalling that the Consul General of Uzbekistan in Novosibirsk, Aslam Akbarov, visited the Emergency Medical Care Hospital No. 1 in Omsk, where the injured compatriots were admitted.