Leading tour operators from Bahrain visit Uzbekistan as part of an information tour
TASHKENT, May 5. /Dunyo IA/. A delegation of leaders from Bahrain's leading tour operators visited Uzbekistan on an informational trip, reports Dunyo IA correspondent.
The visit was organized by the Embassy of Uzbekistan in Saudi Arabia in collaboration with the Uzbek tourism company "Asia Lux Travel".
The main goal of the information tour was to strengthen bilateral cooperation in the field of tourism, establish business connections, and promote Uzbekistan's tourism potential among the people of Bahrain.
As part of the program, the guests visited the landmarks and historical-cultural sites of Tashkent and Samarkand, explored the tourism infrastructure and resorts of the Tashkent region, and learned about opportunities for ecotourism and active recreation.
Bahraini tour operators highly praised the quality of service, the country’s rich cultural heritage, and the hospitality of the Uzbek people.