May 27, 2025. 16:07 • 47 sec
LONDON, May 28. /Dunyo IA/. The cultural and culinary tour "Uzbekistan Caravan" will take place in six major cities across the United Kingdom from June 5 to 17, reports Dunyo IA correspondent.
The event will span prominent cities including Edinburgh, Manchester, Liverpool, Cardiff, Oxford, and London. As part of the tour, guests will have the opportunity to sample traditional Uzbek cuisine and explore the country’s tourism potential.
The primary objective of the project is to showcase Uzbekistan’s tourism appeal on the international stage, foster greater interest in the country, and deepen cultural ties with the British public.
This initiative is supported by the Embassy of Uzbekistan in the United Kingdom, the Uzbekistan Tourism Committee, the Uzbek national restaurant "OshPaz" in London, and renowned chef Bakhriddin Chusti.
The "Uzbekistan Caravan" tour marks the opening stage of the "Uzbek Culture and Food" festival, which will take place on June 21–22 at Tower Bridge — one of London’s most iconic landmarks and a popular tourist destination.