Leader of Uzbekistan sign Joint Declaration
ТASHKENT, February 6. /Dunyo IA/. Following the first meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif signed a Joint Declaration.
According to the press service of the Head of our State, in addition, the following documents were exchanged in the presence of the leaders:
– Cooperation Program between the Ministries of Foreign Affairs for 2026–2028;
– Agreement on the establishment of the Uzbek-Pakistani Business Council;
– Treaty on the establishment of the Uzbek-Pakistani Interregional Forum;
– Protocol on the inclusion of a new list of goods to the Preferential Trade Agreement;
– Agreement on cooperation in the field of port services and provision of discounts;
– Agreement on cooperation in mining and geology;
–Agreement on cooperation in agriculture;
– Agreement on cooperation in agricultural research and development;
– Agreement on cooperation in the control of pharmaceutical products;
– Agreement on cooperation in the textile and clothing industry;
– Agreement on cooperation in digital and information technologies;
–Agreement on cooperation in culture;
– Agreement on the preservation, study, and wide promotion of the scientific, educational, cultural, and architectural heritage of the Great Baburid Dynasty;
–Agreement on cooperation in sports;
–Agreement on cooperation in radiation and nuclear safety;
–Agreement on cooperation in ecology and natural disasters;
–Treaty on cooperation in emergency management;
–Agreement on cooperation in combating corruption;
–Agreement on cooperation in combating illicit trafficking of narcotic drugs, psychotropic substances, new psychoactive substances, and their precursors;
–Agreement on the transfer of sentenced persons to continue serving their sentences;
– Protocol on phytosanitary requirements for the export of fresh apples, figs, lemons, and hot peppers from Uzbekistan to Pakistan for consumption;
–Roadmap between the Ministries of Defence of the two countries.
Agreements were also signed on the establishment of the Uzbek-Pakistani Council of Experts, on cooperation between the Ministry of Economy and Finance of Uzbekistan and the Small and Medium Enterprises Development Authority under the Ministry of Industries and Production of Pakistan, between the Hokimiyat of the city of Termez and the administration of the city of Peshawar, the Khokimiyat of the city of Samarkand and the Administration of the city of Islamabad, the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan and the Islamabad Strategic Studies Institute, Tashkent State University of Oriental Studies and the University of Peshawar.