President of Uzbekistan Visits a Modern Medical Clinic in Almazar District of the Capital
TASHKENT, January 24. /Dunyo IA/. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the “Sinomed” multidisciplinary medical center in the Almazar district in Tashkent, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press-service of the Head of our state, at a meeting with medical and pharmaceutical workers on November 10 last year, the Head of our state noted that 30 percent of medical services are provided by the private sector, and support for the private sector in the field of medicine and the creation of additional conditions will continue.
In line with these goals, broad opportunities are being created for the activities of multidisciplinary medical centers.
Located in the Almazar district, the Sinomed multidisciplinary medical center today provides services in all relevant areas, such as obstetrics, paediatrics, surgery, traumatology, orthopaedics, endocrinology, and others.
The center was built at a cost of $30 million, and modern medical equipment was imported from the UK, Italy, Japan, and Germany.
The clinic has both diagnostic and inpatient departments. The center can treat up to 4,500 patients annually. It has created more than 300 jobs and employs over 80 doctors. More than 60 specialists have undergone advanced training abroad, particularly in South Korea, Germany, Türkiye, India, Japan, and the United States. In addition, foreign specialists work at the clinic.
The center has opened Tashkent’s first private maternity complex, capable of serving 30 women at a time. There are plans to increase the number of beds in the future. The clinic also provides vaccinations and preventive medical examinations for children.
Call centers and specialized nursing teams have been set up at the clinic. There are also facilities for conducting home visits to examine patients.
In addition, the largest private vaccination center in the republic has been established here, as well as the only sterilization center in the private sector.
The Head of our state reviewed the services provided at the multidisciplinary medical center, as well as the conditions created for patients, including outpatient rooms.
In addition, in the field of motherhood and childhood, the Head of our state reviewed the systematic procedures prepared for women from the moment of pregnancy to childbirth and the postpartum period.
- Obstetric services and prenatal care are among the most important issues. Childbirth, especially the birth of the first child, should not be stressful for women. If she undergoes regular medical examinations and receives timely treatment, she will develop an understanding of self-care, healthy motherhood, and childhood, - noted the President.
The Head of our state spoke with children playing on the playground organized at the multidisciplinary center.
- Our main achievement is that doctors like you are applying the knowledge you have gained in our country. It should be noted that when introducing private medicine, it is important to remember about competition. People will have a choice when there is competition. If the number of private medical centers increases, the population will be able to receive quality services that correspond to the funds spent on treatment, - noted the Head of State in a conversation with the clinic staff.