Uzbekistan promotes tourism in China with special edition of “Visit Uzbekistan” magazine
BEIJING, December 26. /Dunyo IA/. The Embassy of Uzbekistan in Beijing has released a special Chinese-language edition of the magazine “Visit Uzbekistan”, reports Dunyo IA correspondent.
The publication aims to promote Uzbekistan’s tourism potential in China, introduce its rich cultural heritage and traditions and further increase the flow of Chinese visitors to the country.
Prepared in collaboration with the State Committee for Tourism of Uzbekistan, the magazine features articles on the current state of Uzbek-Chinese relations, the nation’s abundant cultural and tourist attractions, the historic cities of Samarkand, Bukhara, and Khiva, major tourist centers, national customs and new travel destinations.
Chinese tourists planning to visit Uzbekistan can find essential information in the magazine, including key national dates, visa regulations, useful Uzbek phrases for communication, notable landmarks, traditional cuisine and other practical guidance.
The publication is actively used at cultural and tourism events in China and is distributed among Chinese government ministries, influential bloggers and media outlets.
“Visit Uzbekistan” serves as a comprehensive resource for tourists and business visitors, offering insights into Uzbekistan’s culture, history, arts, gastronomy and current events. To date, over 50 editions of the magazine have been published in 14 languages across major cities including Berlin, Delhi, London, Madrid, Moscow, Paris, Beijing, Singapore, Seoul and Tokyo.