The Ambassador of Uzbekistan presents his credentials to the King of Great Britain
LONDON, May 17. /Dunyo IA/. Yesterday, the new Ambassador of Uzbekistan Ravshan Usmanov presented his credentials to the King of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Charles III, reports Dunyo IA correspondent.
During the conversation following the official ceremony, King Charles III expressed deep respect and extended warm wishes to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The positive dynamics of mutual cooperation between the UK and Uzbekistan were highly praised, with an emphasis on the need to effectively utilize the existing potential to further deepen collaboration across various sectors.
At the conclusion of the conversation, the King of Great Britain wished the Ambassador of Uzbekistan success in his efforts to enhance bilateral relations.
It is worth recalling that the new Ambassador of Uzbekistan Ravshan Usmanov arrived in London on November 14, 2023. Prior to this appointment, he served as Uzbekistan’s Ambassador to Malaysia.