June 02, 2026. 19:21 • 1 min
TASHKENT, June 2. /Dunyo IA/. Today, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov held talks with a U.S. delegation led by Deputy Secretary of State Sarah Rogers, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a warm and productive meeting with H.E. Sarah Rogers, U.S. Deputy Secretary of State for Public Diplomacy, – wrote the head of the MFA of Uzbekistan on his Telegram-channel. – Reviewed a wide range of issues related to bilateral cooperation, including education, culture, information exchange, and public diplomacy.
We are confident that this visit will contribute to further strengthening the strategic partnership between Uzbekistan and the United States, while also deepening mutual understanding between our peoples.”