Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan met with the Minister for Sustainability and the Environment of Singapore
June 22, 2026. 14:00 • 56 sec
TASHKENT, June 22. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov today held a meeting with the Minister for Sustainability and the Environment of Singapore Grace Fu, reports Dunyo IA correspondent.
“Had warm and substantive discussions with H.E. Grace Fu, Singapore’s Minister for Sustainability and the Environment, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Our discussion focused on cooperation in combating climate change, advancing the green economy, and ensuring efficient water resource management.
Emphasized that Singapore’s advanced experience in promoting environmental sustainability and implementing innovative approaches is of great importance for our country”.