Ministers of Foreign Affairs of Uzbekistan and India hold talks in New Delhi with participation of delegations
August 04, 2026. 10:30 • 2 min
895
TASHKENT, August 4. /Dunyo IA/. Yesterday, New Delhi hosted expanded-talks between the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov and Minister of External Affairs of India Subrahmanyam Jaishankar, reports Dunyo IA correspondent.
“Following our talks in a restricted format, we continued our open, candid and substantive dialogue with H.E. Subrahmanyam Jaishankar, Minister of External Affairs of the Republic of India, together with our delegations, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - The main focus was on implementing the tasks set by our Heads of State, consistently advancing bilateral cooperation across all areas, as well as addressing current regional and international issues.
We also held in-depth discussions on expanding trade, economic and investment cooperation, strengthening transport and logistics connectivity, and further enhancing collaboration in other promising areas.
Expressed confidence that the regular and trust-based dialogue between our foreign ministries will further strengthen bilateral cooperation and ensure the timely and full implementation of the agreements reached”.