Pokistondan munosabat: Toshkent va Bratislava bir-birini iqtisodiyotni modernizatsiya qilishda ishonchli sheriklar sifatida biladi
Noyabr 02, 2025. 13:10 • 2 daq
ISLOMOBOD, 2-noyabr. /"Dunyo" AA/. "Umumiy kelajak jamiyati" tahlil markazi ijrochi direktori Xolid Taymur Akram (Pokiston) "Dunyo" AA uchun Slovakiya Prezidenti Peter Pellegrinining O'zbekistonga bo'lib o'tgan tashrifi haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Slovakiya Prezidenti Peter Pellegrinining O'zbekistonga tashrifi va uning Samarqandda bo'lib o'tayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan muzokaralari Markaziy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasidagi sheriklikni mustahkamlashda muhim qadam bo'ldi.
Avvalo, O'zbekiston-Slovakiya muloqotining strategik tabiati hayratlanarli. Sanoat hamkorligi, raqamlashtirish va investitsiyalarning aniq sohalari bo'yicha muhokamalar rasmiy Toshkent va Bratislava bir-birini iqtisodiy modernizatsiya qilishda ishonchli sheriklar sifatida ko'rishini ko'rsatadi. Bank kiberxavfsizligi va yuklarni kuzatish tizimlarini monitoring qilish bo'yicha qo'shma markazni tashkil etish taklifi, ayniqsa, munosabatlarning yuqori texnologiyali va innovatsion darajaga o'tishini aks ettiradi.
Tashqi iqtisodiy siyosat nuqtai nazaridan, O'zbekistondan to'qimachilik, charm va meva-sabzavot mahsulotlari, Slovakiyadan esa farmatsevtika, kauchuk va muhandislik mahsulotlari yetkazib berishning ko'payishi ikki mamlakat iqtisodiyotining bir-birini to'ldirishini namoyish etadi. Milliy ko'rgazmalarni o'tkazish va savdo uylarini ochish Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o'rtasida barqaror savdo infratuzilmasini rivojlantirish yo'lidagi muhim qadamdir.
Hamkorlikning gumanitar jihati ham bir xil darajada muhimdir. Rektorlar forumi va turizm kunlarini o'tkazish tashabbusi akademik va madaniy almashinuvlar uchun yangi ufqlarni ochadi. Global ta'lim va ilmiy jarayonlarga integratsiyalashishga intilayotgan O'zbekiston uchun Slovakiyaning Yevropa Ittifoqi a'zosi sifatidagi tajribasi juda foydali bo'lishi mumkin.
Samarqand uchrashuvining muvaffaqiyati O'zbekistonning mintaqaviy diplomatiyada asosiy ishtirokchi hamda Sharq va G'arb o'rtasidagi ko'prik sifatidagi roli ortib borayotganini namoyish etadi. Bu shuningdek, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O'zbekiston Yevropa bilan aloqalarini ishonchli tarzda mustahkamlayotganini, tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilayotganini va ko'p qutbli sheriklik tizimini shakllantirayotganini tasdiqlaydi.