O'zbekiston o'zaro manfaatdorlik, suverenitetni hurmat qilish va natijalarga e'tibor qaratishga asoslangan tashqi siyosat modelini namoyish etmoqda
Oktabr 11, 2025. 12:48 • 3 daq
BISHKEK, 11-oktyabr. /"Dunyo" AA/. Qirg'izistonlik siyosatshunos Baqit Baketayev "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 9-10-oktyabr kunlari Dushanbeda o'tgan "Markaziy Osiyo – Rossiya" formatidagi ikkinchi sammit va MDH Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig'ilishidagi ishtiroki haqidagi fikrlarini bildirdi:
– O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mintaqaviy va xalqaro uchrashuvlardagi ishtiroki nafaqat xushmuomalalik bilan bayon etish, balki tashabbuslarni aniq ilgari surishi, muloqotni jonlantirish, amaliy qarorlar qabul qilinishiga xizmat qiluvchi muhim omilga aylanmoqda.
Joriy yilning 9-10-oktyabr kunlari O'zbekiston rahbari Dushanbe shahrida bo'lib o'tgan "Markaziy Osiyo – Rossiya" ikkinchi sammiti va MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etdi.
Geografiya va institutsional xususiyatlardagi farqlarga qaramay, bu ikki tadbir bugungi global muammolar davrida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash bo'yicha umumiy maqsadni mujassamlashtiradi.
"Markaziy Osiyo – Rossiya" sammitida xavfsizlik, transport, logistika, energetika va gumanitar hamkorlikka oid keng ko'lamli masalalar muhokama qilindi. Afg'oniston va Yaqin Sharqdagi vaziyat, global jarayonlarning mintaqaga bosimi ortib borishi bilan birga, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlaridan aniq, kelishilgan javob choralarini talab qiladi. Shu nuqtai nazardan, Toshkentning an'anaviy tarzda tinchlik, pragmatizm va ochiqlikka qaratilgan pozitsiyasi barqarorlashtiruvchi rol o'ynaydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning shaxsiy ishtiroki va siyosiy ko'magi bilan o'nlab yillar davomida muhokama bosqichida qolib ketgan "Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston" temir yo'li loyihasi qayta faollashtirilganini eslashning o'zi kifoya. Bugungi kunda loyiha amaliy amalga oshirish bosqichiga kirdi va bu O'zbekiston rahbarining diplomatik moslashuvchanligi va qat'iyati tufayli amalga oshdi.
Yana bir yorqin misol, yaqinda Qirg'iziston va Qozog'iston hamkorligida amalga oshirilayotgan yirik energetika loyihasi bo'lgan "Qambar-Ota-1" GESi qurilishining boshlanishidir. Suv va energetika masalalari bo'yicha kelishmovchiliklar tez-tez uchrab turadigan mintaqada bunday keng ko'lamli loyihaning yo'lga qo'yilishining o'zi mamlakatlar o'rtasidagi ishonch va o'zaro tushunish kuchayib borayotganidan dalolat beradi. Bunda O'zbekistonning hissasi, "yangi suv diplomatiyasi"ga yondashuvini ortiqcha baholab bo'lmaydi.
O'zbekiston Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida o'zaro manfaatlilik, suverenitetni hurmat qilish, natijaga e'tibor qaratishga asoslangan tashqi siyosat modelini namoyish etayotganini alohida ta'kidlash joiz. Bu, ayniqsa, dunyo tobora keskin qarama-qarshilik maydoniga aylanib borayotgan, mintaqa davlatlari Sharq va G'arb, Shimol va Janub o'rtasidagi manfaatlar muvozanatini saqlashga intilayotgan bir davrda ayniqsa muhimdir.
Dushanbedagi joriy uchrashuvlar ham bundan mustasno bo'lmadi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning ishtiroki sammitga qo'shimcha sur'at bag'ishladi, amaliy hamkorlikka e'tiborni kuchaytirdi. Yakuniy kelishuvlar esa yangi geosiyosiy sharoitda MDH va Markaziy Osiyo davlatlarining sa'y-harakatlarini birlashtirishga qaratilgan.
Xulosa o'rnida ta'kidlash joizki, ramz va ovozlar ko'p narsani belgilab beradigan bugungi dunyoda O'zbekiston Prezidentining ishtiroki har qanday diplomatik forum uchun o'ziga xos sifat belgisiga aylanib bormoqda.