O'zbekistonning yangi tayinlangan elchisi Iordaniya TIVga ishonch yorliqlari nusxalarini topshirdi
AMMON, 29-may. /"Dunyo" AA/. O'zbekistonning Iordaniyaga yangi tayinlangan elchisi Nodirjon Turg'unov 28-may kuni ushbu mamlakat Tashqi ishlar va xorijdagi vatandoshlar bilan ishlash vazirligi bosh kotibi Majid al-Qatarnaga ishonch yorliqlari nusxalarini topshirdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Suhbat chog'ida O'zbekiston-Iordaniya munosabatlarini jadallashtirish, shuningdek, BMT, Islom hamkorlik tashkiloti kabi xalqaro tashkilotlar doirasidagi o'zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Ikki do'st davlat o'rtasida mustahkam tarixiy va madaniy aloqalar mavjudligi alohida ta'kidlandi.
Siyosiy muloqotni kengaytirish istiqbollari, jumladan, turli darajadagi o'zaro tashriflarni tashkil etish va qo'shma tadbirlar, xususan, tashqi ishlar vazirliklari o'rtasida siyosiy maslahatlashuvlar va hukumatlararo komissiya majlislarini o'tkazish orqali muhokama qilindi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, jumladan, ishbilarmon doiralar o'rtasidagi aloqalarni faollashtirish va qo'shma sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirishdan o'zaro manfaatdorlik bildirdilar. Iqtisodiy diplomatiyani faol ilgari surish bo'yicha aniq takliflar ko'rib chiqildi. Madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish, sayyohlik almashinuvini ko'paytirishga alohida e'tibor qaratildi. Xalq diplomatiyasini mustahkamlashning muhim vositasi sifatida O'zbekiston va Iordaniya poytaxtlarida Madaniyat kunlarini o'tkazish zarurligi qayd etildi.
Eslatib o'tamiz, O'zbekiston va Iordaniya o'rtasida diplomatik munosabatlar 1993-yil 15-fevralda o'rnatilgan.
Eslatib o'tamiz, Nodirjon Turg'unov 2024-yil mart oyida O'zbekistonning Saudiya Arabistonidagi elchisi sifatida Ar-Riyoz shahriga kelgan edi. Shuningdek, u 2024-yil noyabr oyida O'zbekistonning Islom hamkorlik tashkilotidagi doimiy vakili sifatida akkreditatsiyadan o'tgan. 2025-yil aprel oyida esa u bir vaqtning o'zida mamlakatimizning birinchi elchisi sifatida Bahrayn Tashqi ishlar vazirligiga ishonch yorliqlari nusxalarini topshirgan edi.