Sentabr 28, 2025. 14:06 • 3 daq
ISLOMOBOD, 28-sentyabr. /"Dunyo" AA/. "Daily Ittehad" gazetasi va "Pakistan Economic Network" onlayn nashri bosh muharriri Toxir Faruk (Pokiston) "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Nyu-York shahrida bo'lib o'tayotgan BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida ishtiroki doirasida AQSh rasmiy va ishbilarmon doiralari vakillari bilan o'tkazgan uchrashuvlari haqidagi fikrlarini bildirdi:
– O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasida ishtirok etish uchun AQShga tashrifi nafaqat xalqaro siyosiy muloqotdagi muhim voqea, balki mamlakatimiz faol iqtisodiy diplomatiyaning yorqin namunasi bo'ldi.
O'zbekiston rahbarining AQSh ishbilarmon doiralari vakillari bilan bo'lib o'tgan qator muzokaralari va uchrashuvlari O'zbekiston-Amerika munosabatlari yangi strategik bosqichga ko'tarilayotganidan dalolat berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning AQSh Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo'yicha maxsus elchisi Serjio Gor bilan uchrashuvi, eng avvalo, ikki davlat rahbarlarining telefon orqali muloqoti chog'ida erishilgan kelishuvlarni amaliy amalga oshirishga qaratildi. Bu O'zbekiston va AQSh o'rtasidagi strategik sheriklik barqaror va tizimli rivojlanib borayotganidan dalolatdir.
Shu bilan birga, Prezident Shavkat Mirziyoyevning ishbilarmonlik uchrashuvlari jadvali gavjumligi Amerika ishbilarmon doiralarining O'zbekistondagi iqtisodiy islohotlar va sarmoyaviy muhitga qiziqishi yuqori ekanligini ko'rsatdi.
"Franklin Templeton", "Citigroup", "Boeing", "Mastercard", "Visa", "General Motors", "Nvidia" kabi AQShning yirik korporatsiyalari va moliya institutlari bilan olib borilgan muzokaralar natijasida qiymati 100 milliard dollardan ortiq istiqbolli loyihalar portfelini shakllantirishga erishildi.
Imzolangan hujjatlar orasida transport, energetika, moliya, biotexnologiya, tibbiyot sohalarida hamkorlik to'g'risidagi bitimlar bor. Bu tashabbuslar O'zbekiston iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish va barqaror rivojlantirishga qaratilgan.
"Traxys", "FLSmidth", "McKinsey" va "Go Green Partners" kabi kompaniyalar bilan geologiya va muhim mineral resurslar sohasidagi hamkorlik, ayniqsa, diqqatga sazovor. Bu nafaqat mamlakat xomashyo bazasini rivojlantirishga, balki yuqori qo'shimcha qiymatga ega bo'lgan ishlab chiqarishni rivojlantirishga ham qaratilgan, bu strategik qadamdir. O'zbekiston yetakchisining "yashil" energiya, raqamlashtirish, sun'iy intellekt va innovatsiyalarga alohida e'tibor qaratayotgani mamlakatning zamonaviy global tendensiyalarga integratsiyalashuvga intilishidan dalolat beradi.
Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston Prezidentining AQShdagi biznes dasturi doirasidagi uchrashuvlarini O'zbekiston tashqi iqtisodiy siyosatida yangi sahifa ochish sifatida tavsiflash mumkin. Bu uchrashuvlar nafaqat ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirdi, balki mamlakat rahbariyatining O'zbekiston iqtisodiyotini yanada rivojlantirish va iqtisodiyotini modernizatsiya qilishga intilishini yana bir bor tasdiqladi.
Pokiston nuqtai nazaridan, O'zbekiston bilan Amerika Qo'shma Shtatlari kabi yirik iqtisodiy davlat o'rtasidagi bunday samarali aloqalar mintaqaviy barqarorlik va taraqqiyotni ta'minlashda muhim ahamiyat kasb etishini alohida ta'kidlash lozim.
Ishonchim komilki, bu jarayonlar Janubiy va Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasida keng iqtisodiy hamkorlik uchun yangi yo'llar ochmoqda.