Turkiyadan munosabat: Yevroosiyo kelajagi ko'p jihatdan O'zbekiston kabi barqarorlik markazlariga bog'liq
Oktabr 11, 2025. 13:28 • 4 daq
ANQARA, 11-oktyabr. /"Dunyo" AA/. Yevroosiyo iqtisodiy aloqalar jamg'armasi – "EkoAvrasya" rahbari Hikmet Eren (Turkiya) "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 9-10-oktyabr kunlari Dushanbeda o'tgan "Markaziy Osiyo – Rossiya" formatidagi ikkinchi sammit va MDH Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig'ilishidagi ishtiroki haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Bu uchrashuvlar Markaziy Osiyo bosqichma-bosqich siyosiy iroda, iqtisodiy tashabbus va o'zaro ishonch markaziga — mintaqaviy hamkorlikning yangi mantig'i shakllanayotgan makonga aylanib borayotganini yana bir bor namoyish etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev "Markaziy Osiyo – Rossiya" ikkinchi sammitida strategik sheriklikni mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, mintaqaviy barqarorlikni birgalikda ta’minlashga qaratilgan keng ko'lamli tashabbuslarni ilgari surdi.
Sammitdagi nutqida u rasmiy kelishuvlar tilida emas, balki aniq harakatlar tilida gapirdi. U umumiy qarorlar ijrosini jadallashtirish va g'oyalarni amaliy loyihalarga aylantirish uchun hukumat rahbarlari o'rinbosarlari darajasida Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzishni taklif qildi. "Markaziy Osiyo–Rossiya agroekspress" – to'g'ridan to'g'ri logistika yo'lagini yo'lga qo'yish tashabbusi alohida e’tiborga molik bo'ldi. Bu nafaqat o'zaro savdoni oshirish, balki mintaqadagi fermer va ishlab chiqaruvchilar uchun yangi bozorlarni ham ochish imkonini beradi.
Prezident Buxoroda ilm-fan, biznes va innovatsiyalar uchrashadigan noyob texnologik ko'prik bo'lgan Sanoat injiniring xabini yaratish g'oyasiga alohida e’tibor qaratdi. O'zbekiston yetakchisi, shuningdek, mamlakatda Atom energetikasi bo'yicha Mintaqaviy kompetensiyalar markazini, Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlari va Rossiya universitetlari hamda yosh tadqiqotchilar salohiyatini birlashtirgan "Kelajak muhandislari" konsorsiumini tashkil etishni taklif qildi.
Bu tashabbuslar rasmiy bayonotlardan ancha uzoqroq. Ular hamkorlikning jonli arxitekturasini yaratmoqda, bunda har bir element – transport, energetika, raqamli texnologiyalar yoki kiberxavfsizlik – bir-birini to'ldiradi va mintaqa kelajagi haqida yaxlit tasavvur hosil qiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mintaqadagi jarayonlarga yangi sur’at kiritishga muvaffaq bo'ldi. Uning Nyu-Yorkdagi BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida ilk bor taqdim etilgan "Yangi Markaziy Osiyo" konsepsiyasi mintaqaviy hamkorlikka zamonaviy yondashuvning asosiga aylandi. Bu shunchaki tashqi siyosat g'oyasi emas, balki yaxshi qo'shnichilik, ochiqlik va barcha sheriklar manfaatlarini hurmat qilishga asoslangan real strategiyadir.
Yaqinda Gabala shahrida bo'lib o'tgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti ham O'zbekistonning mintaqaviy rivojlanish kun tartibini shakllantirishdagi faol rolini tasdiqladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev o'z nutqida mamlakatlarimiz o'rtasidagi iqtisodiy va transport aloqalarini mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Bu pozitsiya, mening fikrimcha, Turkiyaning Yevroosiyoda raqobat emas, balki o'zaro manfaatlar orqali barqaror rivojlanish haqidagi qarashlariga yaqin.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisidagi nutqi O'zbekistonning Hamdo'stlik ishlaridagi konstruktiv va faol ishtirokiga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi. Davlatingiz rahbarining ushbu majburiyat o'z ifodasini topgan siyosati umumiy vazifalarni hal etish uchun hamkorlikning yangi, innovatsion, o'zaro manfaatli shakllarini izlashga asoslangan. Bu Toshkentning MDH formatida shunchaki qatnashish emas, balki yangi g'oyalarni qo'shish, muloqotni jonlantirish va uni real tashabbuslar bilan singdirishga intilishidan dalolat beradi.
Ayniqsa, Toshkent qo'shnilarni bir-biriga yaqinlashtirish – chegara muammolarini hal etish, to'siqlarni bartaraf etish, ishonchni tiklash bo'yicha aniq qadamlarni birinchi bo'lib qo'yganini alohida ta’kidlamoqchiman. Bu yangi muhitni yaratdi, ya’ni mintaqa davlatlari muammolarni emas, balki kelajak uchun imkoniyatlarni muhokama qila boshlagan muhitni.
Bugun Turkiya va Rossiya Yevroosiyoda o'z manfaatlari o'rtasida muvozanatni saqlashga intilayotgan bir paytda, O'zbekiston ishonch ko'prigi — g'oyalar, loyihalar va istiqbollar uchrashadigan nuqtaga aylanishga tayyor. Energetika, transport va gumanitar sohalarda sinergiya salohiyati hamma joyda yaqqol namoyon bo'lmoqda va Toshkent bu salohiyatni amaliy natijalarga aylantirishni biladi.
Menimcha, Yevroosiyoning kelajagi ko'p jihatdan O'zbekiston kabi barqarorlik markazlariga bog'liq. Bu mamlakat xotirjamlik va pragmatizm tilida gapiradi, aniq maqsad sari intiladi. Aynan shu yerda mintaqaga nisbatan yangi qarashning poydevori qo'yilmoqda. Iqtisodiy integratsiya va madaniy-gumanitar hamkorlik uzoq muddatli barqarorlik uchun mustahkam poydevor yaratilmoqda.
Agar bu yo'nalish davom ettirilsa, biz nafaqat global siljishlarga bardosh bera oladigan, balki butun Yevroosiyo mintaqasi uchun yangi imkoniyatlar manbasiga aylana oladigan mintaqani ko'ramiz. O'zbekiston bugun o'z ta’sirini o'rnatib, kuchli yetakchilik va ishonch diplomatiyasi bilan birgalikda mintaqani yaxshi tomonga – tinchlik, izchil taraqqiyot makoniga aylantirish mumkinligini namoyish etmoqda.