Pokistondan munosabat: O'zbekiston Prezidentining BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasidagi nutqi ham mintaqaviy, ham global kun tartibi uchun muhim ahamiyatga ega
Sentabr 25, 2025. 12:15 • 3 daq
ISLOMOBOD, 25-sentyabr. /"Dunyo" AA/. Janubiy Osiyo va xalqaro tadqiqotlar markazi prezidenti Sayyid Xolid Amir Jaffri (Pokiston) "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Nyu-York shahrida bo'lib o'tayotgan BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida ishtiroki doirasida AQSh rasmiy va ishbilarmon doiralari vakillari bilan o'tkazgan uchrashuvlari haqidagi fikrlarini bildirdi:
– O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasidagi nutqi ham mintaqaviy, ham global kun tartibi uchun muhim ahamiyatga ega. Uning nutqi o'zining strategik kengligi, milliy ustuvorliklar va global muammolar uyg'unligi bilan ajralib turdi.
Birinchidan, asosiy e'tibor O'zbekistonda ichki islohotlarni davom ettirish va inson kapitalini mustahkamlashga qaratildi. Kambag'allikni qisqartirish, ta'lim qamrovini kengaytirish va "yashil" energiyani rivojlantirish bo'yicha erishilgan ajoyib yutuqlar ichki transformatsiyalar faol xalqaro siyosat uchun asos bo'lib xizmat qilishi mumkinligini ko'rsatadi.
Ikkinchidan, O'zbekiston Prezidentining Yangi Markaziy Osiyoni yaratish bo'yicha tashabbuslari alohida qiziqish uyg'otmoqda. Yopiq chegaralar va nizolar davri o'tmishda qolib ketganini ta'kidlangani bugungi voqelikni aks ettiradi. Mintaqa haqiqatan ham xalqaro munosabatlarning mustaqil ishtirokchisiga aylanib bormoqda va O'zbekiston bu jarayonda yetakchi va harakatlantiruvchi rol o'ynamoqda. Uchinchidan, Janubiy Osiyo, xususan, Pokiston uchun bevosita ahamiyat kasb etadigan tashabbuslar bildirildi. Bu Afg'oniston orqali xalqaro transport va energetika yo'laklarini rivojlantirish taklifini o'z ichiga oladi. Ushbu yondashuv Pokistonning strategik manfaatlariga to'liq mos keladi, u ham o'zining geografik joylashuvini mintaqalararo aloqaning asosiy bo'g'iniga aylantirishga intiladi. Toshkent va Islomobodning bunday loyihalar bo'yicha hamkorligi Markaziy va Janubiy Osiyoning iqtisodiy integratsiyasini sezilarli darajada tezlashtirishi mumkin.
To'rtinchidan, iqlim o'zgarishi, suv inqirozi, iqlim migratsiyasiga qaratilayotgan e'tibor tahsinga loyiq. Orol fojiasiga duch kelgan O'zbekiston haqli ravishda global ekologik platformalar yaratish tashabbusi bilan chiqmoqda. Bu tashabbuslar suv resurslari va demografik barqarorlik masalalari ham bundan kam dolzarb bo'lmagan Janubiy Osiyo uchun ham muhimdir.
Beshinchidan, ta'lim, sun'iy intellekt va yoshlar diplomatiyasi bo'yicha xalqaro platformalarni yaratish bo'yicha takliflar hamkorlikning global madaniyatini rivojlantirishga qaratilgan uzoq muddatli istiqbolni aks ettiradi. Aholining salmoqli qismini ham yoshlar tashkil etuvchi Pokiston ham bunday loyihalarda faol ishtirok etishi mumkin.
Xulosa o'rnida ishonch bilan ayta olamanki, Prezident Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasidagi nutqi O'zbekistonning jahon hamjamiyatining mas'uliyatli va tashabbuskor a'zosi sifatidagi o'rni haqidagi asosiy bayonot bo'ldi. Pokiston uchun bu Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi mintaqaviy bog'liqlik konsepsiyasini ilgari surish kontekstida ayniqsa muhimdir. Ikki davlatning tranzit, energetika, atrof-muhit va yoshlar siyosatidagi manfaatlarining yaqinlashishi strategik sheriklikni chuqurlashtirish uchun keng istiqbollarni ochadi.