"The Associated Press": O'zbekiston ochiq va global yo'naltirilgan raqamli iqtisodiyotni kengaytirishda davom etmoqda
Sentabr 23, 2025. 14:37 • 3 daq
VASHINGTON, 23-sentabr. /"Dunyo" AA/. AQSHning mashhur "The Associated Press" elektron nashrida "O'zbekistonning rivojlanayotgan startap ekotizimi: yuksalib borayotgan global innovatsion platforma" sarlavhali maqola e'lon qilindi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"Besh yil avval O'zbekistonda startap ekotizimlari endigina rivojlanayotgani aytilgan edi. Bugungi tez o'zgaruvchan bozor investitsiya faolligining izchil o'sishi, yangi venchur kapital fondlarining ochilishi va butun dunyo bo'ylab ishtirok etishning ortishi bilan belgilanadi. Intilishli iqtisodiy o'zgarishlar va innovatsion milliy strategiya asosida boshqa mamlakatlarda o'nlab yillar davom etgan ishlar qisqa vaqt ichida amalga oshirildi. O'zbekiston o'zini tadbirkorlar va texnologik jihatdan ilg'or bizneslar uchun jahon miqyosidagi markaz sifatida ko'rsata boshladi", – deb yozgan muallif.
Nashrda ma'lum qilinganidek, 2019-yilda tashkil etilganidan buyon IT Park Uzbekistan mamlakatning raqamli inqilobida markaziy o'rin tutadi. Texnologik markaz ham, biznesni tezlatuvchi ham vazifasini bajaruvchi IT Park davlat sektorini xususiy sektor bilan bog'laydi, shu sababli 3000 ga yaqin IT biznes va startaplar uchun biznes uchun qulay muhit yaratadi.
Materialda O'zbekiston 2023-yilda "Eng yaxshi raqamli texnologiyalar startapi"ni taqdirlash va ijodkorlikni rag'batlantirish uchun 1 million dollar mukofot jamg'armasiga ega "Prezident Tech" mukofoti e'lon qilgani ta'kidlangan.
"O'zbekistonda 2024-yil oxiriga kelib rivojlanishning turli bosqichlarida 400 dan ortiq joriy startaplar mavjud. Ko'pchilik allaqachon kengayish qobiliyati va katta o'sish salohiyatini namoyon etmoqda. 1,1 milliard dollarga baholangan, fintex, elektron tijorat va bank yechimlarini taqdim etuvchi raqamli ekotizim "Uzum" 2024-yilda 114 million dollar yig'di. Kompaniya ma'lumotiga ko'ra, tarmoq hozirda oyiga 16 milliondan ortiq foydalanuvchini jalb qilmoqda va yil davomida 150 million dollar sof foyda keltirgan", – deya qayd etilgan nashrda.
O'zbekistonda venchur kapitali faol kengaymoqda. 2021-yilda mamlakatda bor-yo'g'i to'rtta venchur kapital firmasi faoliyat ko'rsatdi. 2024-yil oxiriga kelib jami venchur kapitali 54 million dollarni tashkil etgan bo'lsa, bu ko'rsatkich 11 taga yetdi. Ayniqsa, investitsiya pullarining 52 foizi ichki mablag'lar hisobiga to'g'ri keldi, bu mahalliy institutlar va investorlar o'rtasida ishonch ortib borayotganidan dalolatdir.
O'zbekiston ochiq, global yo'naltirilgan raqamli iqtisodiyotni kengaytirishda davom etmoqda. IT Park Uzbekistan investorlar va xorijiy texnologiya firmalariga o'zining barcha afzalliklarini taklif etadi. IT vizasi vaqtinchalik rezidentlik, fuqarolar bilan teng ravishda sog'liqni saqlash va ta'lim olish hamda xalqaro ekspertlarga mulk sotib olish imkoniyatini beradi.
Maqola xulosasida "O'zbekistonda startap sohasi o'zining dastlabki bosqichidan ancha rivojlangani aniq. Investitsion davrlarning hajmi, arxitekturasi va chastotasi o'sishni xohlaydigan intiluvchan biznesni qo'llab-quvvatlash uchun rivojlanayotgan iqlimni ko'rsatadi. O'zbekiston hukumat yordami, o'qitilgan ishchi kuchi va tobora takomillashgan kapital bozoriga ega bo'lgan holda rivojlanishning yangi chegaralarini qidirayotgan xorijiy investorlar va texnologiya korxonalari uchun ishonchli maydon taqdim etmoqda. Bu hozir dunyo bo'ylab mavjud bo'lgan eng qiziqarli rivojlanayotgan innovatsion platformalardan biriga yordam berishga va undan foyda olishga tayyor bo'lganlar uchun imkoniyatdir", – deb yozilgan.