Avgust 29, 2025. 11:51 • 3 daq
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, mustaqil mamlakatda, ozodlik va osoyishtalik muhitida yashab, bayramlar qilar ekanmiz, bu kunlarni bizga sog'ingan, buning uchun kurashgan insonlar beixtiyor yodimizga tushadi. Millatning xotirasi, g'ururi, vijdoni borki, ularning fidoyiligi beiz ketmaydi, avlodlar tomonidan hamisha e'zozlanadi.
Istiqlol bayrami arafasida o'tadigan Qatag'on qurbonlarini yod etish kunida ana shunday teran mohiyat mujassam.
Ushbu sana munosabati bilan 29-avgust kuni Shahidlar xotirasi xiyoboniga davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniylar, ziyolilar yig'ildi.
Marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Vatan fidoyilari haqiga Qur'on tilovat qilindi. Elga osh tortildi.
Xiyobondagi ramziy qabr yonida ham Qur'on tilovat qilindi. Shu yerda ulamo va ziyolilar bilan tarixni o'rganish va yoshlarga o'rgatish, mustaqillik va tinchlikni qadrlash haqida muloqot bo'ldi.
– Har yili Mustaqillik bayrami arafasida Vatan ozodligi yo'lida jon fido etgan ota-bobolarimiz haqlariga duo qilamiz. Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun kurashgan qahramon ajdodlarimiz jasorati biz uchun doimo ibrat maktabi bo'lib qoladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Ma'lumki, o'sha mash'um yillarda 100 mingdan ziyod begunoh vatandoshimiz qatag'on qilingan. Minglab yurtdoshlarimiz "xalq dushmani" degan nohaq ayblov bilan otib tashlangan, undan ham ko'pi surgun qilingan. Ularning ortidan minglab ayollar beva, bolalar yetim bo'lib qolgan. Oradan qariyb bir asr o'tgan bo'lsa-da, o'sha mudhish davrni chuqur iztirob bilan esga olamiz.
Bular bugungi erkin hayotimizni yanada qadrlashga, mustaqillikni mustahkamlashga undashi ta'kidlandi.
– Vatanimiz fidoyilarini ulug'lash, xotirasini abadiylashtirish bo'yicha ko'p ishlar qilyapmiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – So'nggi sakkiz yilda 1 ming 200 dan ziyod jafokash bobolarimiz nomi oqlandi. "Qatag'on qurbonlari xotirasi" muzeyi rekonstruksiya qilinib, minglab yangi hujjatlar bilan to'ldirildi. Hududlarda ham shunday muzeylar tashkil etildi. Bu yil jadidchilik harakatining yo'lboshchisi Mahmudxo'ja Behbudiy tavalludining 150 yilligini nishonlayapmiz. Buxoro shahrida Jadidlar merosi davlat muzeyi tashkil qilinmoqda.
Endi bularning mazmunini, "tirik" tariximizni xalqimizga kengroq yetkazish kerak.
Mana, o'tgan yildan e'tiboran, har yili oktyabrning birinchi haftasini Siyosiy qatag'on qurbonlarini yod etish haftaligi sifatida belgiladik. Bu yil ushbu tadbir Xotira va tarbiya haftaligi sifatida o'tkaziladi. Xo'sh, bu haftalikda xalqimizga nimalarni yetkazamiz, yoshlarimizga nimani o'rgatamiz? Tarixchi olimlar, yozuvchi-shoirlar bilan birga buni chuqurroq o'ylab, xalqchil, ommabop qilib yo'lga qo'yish kerak. Maktab va universitetlarda qo'shimcha darslar, telekanallarda maxsus ko'rsatuvlar berish, yoshlar o'rtasida tanlovlar o'tkazish mumkin. Mustaqillik qanday buyuk ne'mat ekanini, qanday kuchli ajdodlarimiz borligini elning qon-qoniga singdirish kerak. Agar yoshlarimiz ruhan kuchli bo'lsa, o'z oldiga katta maqsadlar qo'yadi, fanlarniyam yaxshi o'rganadi, yetuk shaxslar bo'lib yetishadi.
Bu borada millat oydinlari hayotini o'rganish g'oyat muhim ekani ta'kidlandi.
– Jadid bobolarimiz har sohada ilg'or edi. Birinchi o'zbek romani, teatr va kino asarlari, turli fanlar bo'yicha darsliklarni aynan ular yaratgan. O'tgan asrning 20-yillarida Germaniyada tahsil olgan turkistonlik talabalar qatag'on qilinmaganida, butun jamiyatni o'zgartirardi. Bor tariximizni to'g'ri yetkaza olsak, yoshlarimiz boshqa qahramon izlamaydi, yetuk bobolarimiz buning uchun tayyor namuna, – dedi Prezident.
Bunday ma'naviy asos umummilliy birlik va barqarorlik uchun ham zarur. Bugun dunyodagi vaziyat tahlikali bo'lib boryapti. Davlatlarning mustaqilligiga tahdidlar paydo bo'lyapti. Bularning barchasi bizdan doimo ogoh va hamjihat bo'lib, islohotlarni izchil davom ettirishni talab qiladi.
Yaratganga shukrlar bo'lsinki, yurtimiz tinch, odamlar ertangi kunga ishonch bilan yashayapti. Bu – eng katta boyligimiz.
Ulamolar yurtimizdagi shu tinchlik-xotirjamlik, fayzu baraka barqaror bo'lishini tilab duolar qilishdi.