Diplomats of Uzbekistan were honored with prestigious state awards
TASHKENT, August 27. /Dunyo IA/. By the decree of the President of the Republic of Uzbekistan on the occasion of the 34th anniversary of Uzbekistan’s independence, a group of civil servants as well as workers from the production and socio-economic sectors, including a number of diplomats serving abroad, have been awarded the country’s highest orders and medals, reports Dunyo IA correspondent.
Awarded:
Order of "Dustlik" – Farhod Nuritdinovich Arziev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the People's Republic of China;
Order of "Dustlik" – Ravshan Abrorovich Usmanov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland;
Medal "For Faithful Service" – Ulugbek Khidirovich Lapasov, Permanent Representative of the Republic of Uzbekistan to the United Nations.
These honors recognize the significant contributions of our diplomats in strengthening Uzbekistan’s international standing, as well as in fostering mutually beneficial relations and effective cooperation with foreign partners.
While congratulating our colleagues on receiving these prestigious awards, we also extend our best wishes for continued success in fulfilling the important and responsible missions entrusted to them.