Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan and the Minister of Labour, Employment, Veteran and Social Affairs of Serbia discuss cooperation in the field of labor migration
May 19, 2026. 18:03 • 2 min
• 21TASHKENT, May 19. /Dunyo IA/. Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Olimjon Abdullaev held a meeting with the Minister of Labour, Employment, Veteran and Social Affairs of Serbia Milica Stamenkovski, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, Milica Stamenkovski highly praised the reforms being implemented in Uzbekistan and emphasized the consistent development of bilateral cooperation.
During the meeting, the parties discussed cooperation in the field of labor migration, the signing of an intergovernmental agreement on migration, the simplification of visa procedures, as well as issues related to combating illegal migration.
The sides expressed their readiness to strengthen mutual partnership and implement joint initiatives.