Uzbek Company unveils bio-organic agricultural product for Farming Sector of Egypt
CAIRO, July 16. /Dunyo IA/.  Uzbek company “Agro EM Technology” held online negotiations with representatives of Egypt's largest agricultural holding, “Daltex Corporation”, on the issue of introducing the “Em Gumi Organic” bio-organic preparation into the Egyptian market, reports Dunyo IA correspondent.
Main purpose of the meeting was to discuss the implementation of the Uzbek technology in the agricultural sector of Egypt. Company representatives presented the capabilities of the preparation to restore soil fertility and reduce dependence on chemical pesticides.
As noted during the negotiations, the technology has already demonstrated its effectiveness on the salinized lands of Uzbekistan and Pakistan, as well as on plantations in India and Türkiye. According to the company, the application of the preparation allows for a reduction in production costs by 50–60% due to the elimination of expensive chemical NPK fertilizers and contributes to accessing the organic products market."
“Agro EM Technology” also proposed using the preparation in the cultivation of Egypt's key export crops - potatoes and olives.
Following the meeting, the Uzbek company expressed readiness to send specialists and product samples to Egypt for testing. In the event of positive results, the Egyptian side will consider the possibility of organizing direct import of the preparation from Uzbekistan.