Uzbekistan expands Export Opportunities for products to the Chinese Market
BEIJING, August 13. /Dunyo IA/. Business missions were conducted in Shanghai and Urumqi with the participation of representatives from export enterprises of the Tashkent, Samarkand, Fergana, Namangan and Andijan regions, reports Dunyo IA correspondent.
Events were organized by the Embassy of Uzbekistan in cooperation with the Ministry of Investment, Industry and Trade.
In Shanghai, Uzbek companies held meetings with major importers, retail chains, and representatives of e-commerce platforms, presenting their products, manufacturing capabilities, assortment and export potential.
Within the framework of B2B negotiations, the conditions for the entry of Uzbek products into the Chinese market, pricing issues, logistics, labelling, certification, and distribution channels were discussed. Catalogs, commercial offers, and product samples were also presented to the Chinese partners.
In Urumqi, the meetings took place on the premises of the exhibition and trade center within the bonded zone. Uzbek enterprises presented the assortment and advantages of their products, and outlined their production capacities and opportunities for increasing export volumes to China.
Conduct of these business missions is aimed at establishing direct business contacts and expanding supply channels for Uzbek goods to various regions of China.