September 02, 2026. 15:00 • 3 min
DELHI, September 2. /Dunyo IA/. On September 1, marking the 35th anniversary of Uzbekistan’s independence, the ancient architectural monument Qutb Minar in Delhi, standing 73 meters tall, was illuminated in the colours of Uzbekistan’s State Flag, reports Dunyo IA correspondent.
On December 26, 1991, India became one of the first countries to recognize the state independence of Uzbekistan. On March 18, 1992, a protocol on the establishment of diplomatic relations between the two countries was signed in Tashkent.
Over the years, cooperation between the two states and peoples has developed consistently. In recent years, these ties have gained particular momentum, with bilateral relations as strategic partners reaching a new level.
Bilateral interaction has expanded dynamically, encompassing political dialogue, trade, economic and investment cooperation, innovation, education, culture and a number of other key areas.
It is symbolic that on the eve of the 35th anniversary of Uzbekistan’s independence, Prime Minister of India Narendra Modi paid a state visit to Uzbekistan.
The fruitful high-level talks held during the visit served as another vivid manifestation of sincere friendship, deep mutual respect and trust between the two countries.
The visit was of historic significance, elevating relations between Uzbekistan and India to the level of comprehensive strategic partnership. It undoubtedly marks the beginning of a new stage in Uzbek-Indian relations and provides a solid foundation for further expanding practical cooperation across all priority areas.
Particular attention was paid to economic issues. Last year, bilateral trade increased by 33 percent to reach $1.3 billion. The two sides have set a target of increasing this figure to $5 billion by 2030.
As part of the visit, a portfolio of key joint investment projects was formed, with concrete agreements reached with a number of major Indian companies.
The talks identified new areas for expanding cooperation in energy, critical minerals, healthcare, pharmaceuticals, electronics, mechanical engineering, the jewellery industry and agriculture.
This year, the national holiday is being celebrated with particular solemnity. The illumination of Qutb Minar, one of India’s most revered architectural landmarks, in the colours of Uzbekistan’s State Flag became a vivid expression of the deep respect of the Indian people for the friendly and brotherly people of Uzbekistan and a special festive gift.
The Qutb Minar complex was begun in 1193 by order of Qutb-ud-din Aibak, the founder of the Delhi Sultanate, and was completed in the 14th century. Standing 72.6 meters tall, the structure is considered the world’s tallest brick minaret.