Hamas Announces Dissolution of Its Government in Gaza
TASHKENT, July 7. /Dunyo IA/. Hamas has announced the dissolution of its government in the Gaza Strip and its readiness to transfer control of the enclave to a Palestinian technocratic committee as part of a ceasefire agreement, reports Dunyo IA correspondent, citing CNN.
Hamas spokesperson and head of Hamas’ government media office Ismail al-Thawabta said that the movement is ready to hand over administrative powers to the National Committee for the Administration of Gaza (NCAG), which is expected to govern the enclave after the completion of the transitional period.
According to Hamas representatives, all necessary administrative and legal arrangements for the transfer of authority have been prepared. At the same time, employees of the current Hamas-run government structures, whose number is estimated at around 60,000 people, will be able to continue working under the new administration.
However, the Hamas statement did not mention the disarmament of the movement, which remains one of the key requirements of the second phase of the ceasefire agreement. Hamas has previously rejected this condition, saying that the process should be linked to the withdrawal of Israeli forces from the Gaza Strip.
The United Nations welcomed Hamas’ decision to transfer administrative powers to the transitional committee. UN Secretary-General’s spokesperson Stéphane Dujarric said that any steps contributing to the implementation of the ceasefire agreement, the protection of civilians and the delivery of humanitarian aid are positive developments.
At the same time, the Board of Peace, established to support the implementation of the ceasefire agreement, said it would judge not by statements but by concrete actions. The organization again called on Hamas to disarm, emphasizing the principle of “one authority, one law and one weapon.”
Experts say Hamas’ decision may be aimed at increasing pressure on Israel amid delays in implementing the ceasefire plan. According to analysts, the group is seeking to demonstrate to international mediators and the United States that it is prepared to give up direct control over civilian administration.
The Israeli side, however, argues that the dissolution of the government does not mean Hamas is giving up control over the Gaza Strip. Israeli Foreign Minister Gideon Sa’ar said the movement is attempting to maintain influence over security issues following the model of Lebanon’s Hezbollah.
The 20-point ceasefire plan, which came into effect in October, includes an end to hostilities, the establishment of a transitional administration and the subsequent reconstruction of the Gaza Strip. However, several key elements of the agreement have yet to be implemented.
Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu has previously stated that the reconstruction of Gaza is possible only after the complete disarmament of Hamas and the demilitarization of the territory. Negotiations between the parties and international mediators continue, with the participation of Qatar, Turkiye and Egypt.