Switzerland launches new online platform on Uzbekistan for exporters and investors
BERN, May 14. /Dunyo IA/. A dedicated information page on Uzbekistan’s economy has been launched in Switzerland on the portal of the official export and investment promotion organization Switzerland Global Enterprise (S-GE), reports Dunyo IA correspondent.
The new page has been launched in the export markets section and presents Uzbekistan as a promising destination for Swiss and Liechtenstein companies. It provides comprehensive information on the country’s economic development, business environment, priority sectors, business opportunities, as well as practical guidance for entering the Uzbek market.
It is noted that the information section features a user-friendly structure and includes analytical materials, data on Uzbekistan’s economy and investment potential, answers to frequently asked questions, and contact details of the S-GE consultant responsible for Europe and the CIS region.
Particular attention is paid to such promising areas as industry, information technologies, electric vehicle manufacturing, infrastructure, renewable energy, and digital transformation.
According to the source, Uzbekistan is described as a rapidly developing market with stable economic growth and increasing inflows of foreign direct investment. In particular, it is emphasized that the country’s real GDP growth reached 6.5 percent in 2024, while the forecast for 2025 stands at around 6 percent. It is also noted that net foreign direct investment inflows increased by 32 percent in 2024.
It is underlined that the inclusion of Uzbekistan in the S-GE information platform is of significant importance from the perspective of economic diplomacy and reflects the growing interest of Swiss business circles in the country’s reforms and cooperation opportunities.