A new project with the participation of Kuwaiti Investments to be implemented in Tashkent
KUWAIT, June 18. /Dunyo IA/. An online dialogue was held between the Khokim of the Sergeli District, Davron Ismatov, and the Head of the Kuwaiti company Ali Al-Marshud Auto Parts Co. LTD”, Ali Al-Marshud, reports Dunyo IA correspondent.
The meeting was also attended by the Ambassador of Uzbekistan to Kuwait Ayubkhon Yunusov, and staff members of the diplomatic mission.
During the negotiations, the parties reviewed a project valued at 10 million US dollars, which envisions the construction of a modern auto showroom and a vehicle technical service center in the Sergeli District. Particular attention was paid to the project's technical and economic parameters, the timeline for its implementation, and matters concerning the creation of new jobs.
Furthermore, the participants discussed prospects for expanding cooperation between the entrepreneurs of the Sergeli District and the business circles of Kuwait, Syria, and Iraq, alongside opportunities for implementing joint investment and export projects.
Following the meeting, the parties expressed their keen interest in the further development of mutually beneficial partnership and the promotion of promising initiatives in the trade, economic and investment spheres.