Bakhtiyor Saidov: Italy holds a special place as one of Uzbekistan’s closest partners in Europe
ТASHKENT, October 16. /Dunyo IA/. Yesterday, during his official visit to Italy, Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan held a meeting with Giorgia Meloni, Prime Minister of the Italian Republic, reports Dunyo IA correspondent.
"Had a candid and productive conversation with H.E. Prime Minister of the Italian Republic Giorgia Meloni, President of the Council of Ministers of the Italian Republic, during our visit to Rome today. - wrote Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan on his official telegram channel. - We discussed the positive momentum in Uzbekistan and Italy relations of Strategic Partnership and reaffirmed our mutual commitment to expanding cooperation across all areas.
Italy holds a special place as one of Uzbekistan’s closest partners in Europe. Look forward to continuing our joint efforts to expand our partnership, grounded in trust, friendship, and a shared commitment to development".