First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan met with Honorary Consul of Mongolia and Philippines discuss current issues of bilateral cooperation, including prospects for developing trade, economic and investment relations
December 12, 2025. 19:07 • 36 sec
ТASHKENT, December 12. /Dunyo IA/. Today, First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev met with Bekhbat Sodnom, the Honorary Consul of Mongolia and the Philippines in Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, during the conversation, the parties discussed current issues of bilateral cooperation, including prospects for developing trade, economic, and investment relations with these countries.
Special attention was paid to attracting leading companies of Mongolia and the Philippines to implement investment projects in Uzbekistan and to expand the volume of mutual trade.