First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan met with the Director General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization
June 22, 2026. 18:18 • 2 min
TASHKENT, June 22. /Dunyo IA/. The First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev met today with the Director-General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) Salim bin Mohammed Al-Malik, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, during the talks, the parties discussed practical aspects of further advancing constructive dialogue and strengthening effective cooperation with the esteemed regional organization in the fields of science, culture, education and tourism.
Particular attention was paid to the implementation of the Action Plan, which outlines priority areas for expanding cooperation between the government of Uzbekistan and ICESCO, as well as for jointly undertaking promising projects in the near future.