Meeting held at the Ministry of Foreign Affairs with the Ambassador of Azerbaijan
TASHKENT, August 11. /Dunyo IA/. The Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bobur Usmanov held a meeting today with Ambassador of Azerbaijan Rashad Mammadov, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, the meeting focused on the current state and prospects for further developing Uzbekistan–Azerbaijan relations based on strategic partnership and alliance.
Particular attention was paid to preparations for upcoming events at the high levels, as well as to expanding the legal and contractual framework for bilateral cooperation.