Uzbekistan delegation participates in international entrepreneurs’ summit in China
BEIJING, September 2. /Dunyo IA/. With the assistance of the Embassy of Uzbekistan in China, a delegation of IT Park Uzbekistan participated in the international entrepreneurs’ summit HICOOL 2026 in Beijing, reports Dunyo IA correspondent.
The event brought together representatives of various ministries and government agencies, as well as companies operating in information technology, robotics, artificial intelligence, startups and innovative industries.
As part of the summit’s high-tech companies exhibition, a dedicated booth was organized for IT Park Uzbekistan and its residents. National startup projects ZAP, Easy Trip and AzizaAI were presented at the booth.
Participants were briefed on the reforms being implemented in Uzbekistan to develop information technology and artificial intelligence, modern opportunities available to young people, as well as the incentives and opportunities offered by IT Park Uzbekistan to foreign investors.
The delegation also held a roundtable discussion with Chinese partners on cooperation in artificial intelligence and the digital economy. Chinese companies were invited to take advantage of the opportunities created at IT Park Uzbekistan.
Following the summit, the parties reached agreements on cooperation in mutually beneficial areas during G2B and B2B meetings.