Egyptian Company explores cooperation with Businesses of Uzbekistan in the field of design and construction
August 01, 2026. 10:30 • 2 min
CAIRO, August 1. /Dunyo IA/. Diplomats from the Embassy of Uzbekistan in Egypt met with representatives of “Takweenat” company, which specializes in construction and interior design, reports Dunyo IA correspondent.
Company representatives stated that “Takweenat” is engaged in the design and construction of residential, commercial, administrative, hotel, and medical facilities, as well as the development of interior design solutions using BIM technologies, computer-aided design (CAD) systems and modern visualization tools.
Company has experience in implementing major projects with partners from Saudi Arabia, Qatar and the USA, applying technologies that comply with Dubai and Sharjah standards, and expressed a high interest in cooperating with private enterprises of Uzbekistan on the terms of quality and competitive prices.
Information was also presented on the activities of the “Niqat” educational company, which is part of the “Takweenat” structure and is engaged in the training and professional development of specialists in the field of construction and design; the company is ready to organize training programs for Uzbek specialists both online and in-person in Uzbekistan.
It was specifically noted that one of the key competitive advantages of “Takweenat” is its ability to implement practically any interior design project based on concepts proposed by partners from Uzbekistan, with a guarantee of high quality.