Turkish businesses in Kastamonu express interest in launching new projects in Uzbekistan
• 182KASTAMONU, August 1 /Dunyo IA/. Representatives of the Embassy of Uzbekistan took part in the Western Black Sea International Economic Summit, organized by the ULUSKON Association and the Kastamonu Chamber of Commerce and Industry (KATSO), reports Dunyo IA correspondent.
During the event, participants were presented with Uzbekistan's trade, economic and investment potential, the country's ongoing economic reforms, the favorable conditions created for foreign investors, and opportunities for implementing joint projects in promising sectors of the economy.
During talks with the leadership of the Kastamonu Chamber of Commerce and Industry, the sides discussed prospects for expanding industrial cooperation in the production of furniture, doors and wood products, establishing joint manufacturing of semi-finished products, and strengthening direct ties between businesses of the two countries. Contacts were also established with Turkish companies Gülcan Mobilya, Dortek, and Zintaş.
As part of the visit, the Embassy representatives toured the production facilities of Miskos. The Turkish company expressed interest in entering the Uzbek market, promoting its products through the country's major retail chains, and establishing direct partnerships with local businesses. The parties also discussed the possibility of organizing B2B meetings with representatives of Uzbek trading companies during the upcoming F-Istanbul International Food Exhibition.
Particular attention was paid to interregional cooperation during a meeting with Kastamonu Governor Hasan Baltacı.
The parties explored opportunities to expand cooperation in industrial manufacturing—particularly in the production of furniture, doors and wood products—as well as in education and mountain, wellness, and sports tourism.
Following the negotiations, the sides agreed to facilitate reciprocal visits by business delegations, expand direct business-to-business contacts, promote student exchange programs, and explore the establishment of a direct partnership between Kastamonu Province and a region of Uzbekistan with complementary economic potential.