June 19, 2026. 14:30 • 3 min
TASHKENT, June 19. /Dunyo IA/. Chairman of AD Ports Group’s Logistics Cluster Farook Al Zeer, who is participating in the 5th Tashkent International Investment Forum in the capital of Uzbekistan, shared his views in an interview with a correspondent of Dunyo IA:
— This is not the first time I have attended the Tashkent International Investment Forum. In my opinion, its main value lies in the fact that it demonstrates to the world the capabilities of Uzbekistan and the scale of transformations that have taken place in the country in recent years. An ambitious reform program is being implemented under the leadership of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, and every visit to the country allows us to see new results of this work. Development is ongoing, and the forum serves as an effective platform to present Uzbekistan's investment potential to the international community.
Today, the country is becoming more attractive to investors due to its stability, improved business environment, expanded business opportunities and increased investment protection. All this creates favourable conditions for long-term cooperation and the implementation of major projects.
When choosing foreign investment destinations, companies usually assess the regulatory framework, business climate, profitability prospects, economic stability, and potential for further growth. Uzbekistan has a number of significant advantages. It is the largest market in Central Asia by population, has a favourable geographical location and broad business development opportunities in a wide variety of fields.
Infrastructure projects, modernization of airports and the road network, development of tourism, logistics, energy, digital technologies and artificial intelligence are of great interest. In almost every industry, you can find promising areas for investment. The more you get to know the country’s economy, the more new business opportunities open up.
The personal involvement of the President of Uzbekistan in the processes of modernization and economic reform makes a special impression. His speech at the forum was a confirmation of his commitment to further transformation and achieving his goals. The progress that Uzbekistan has made over the past five years is truly impressive and is attracting increasing interest from the international business community.
In the United Arab Emirates, we also highly value relations with Uzbekistan and feel the closeness of our countries at various levels of cooperation. More and more business representatives are eager to visit Uzbekistan and explore opportunities to work in this market.
For investors, factors such as regional integration, growth prospects, return on investment, and, above all, stability are important. Today, Uzbekistan successfully combines all these advantages, which makes it one of the most attractive investment destinations in the region.