June 03, 2026. 10:55 • 2 min
SEOUL, June 3. /Dunyo IA/. Uzbekistan is actively developing partnerships with Kazakhstan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Türkiye and Turkmenistan through inter-university agreements, academic exchanges, and joint scientific projects, reports Dunyo IA correspondent, citing with reference to the South Korean newspaper “Global Korea Post”.
It is noted that hundreds of cooperation agreements are in place between the universities of these countries, student and faculty exchange programs are being implemented and joint educational and research projects are being created.
An important role in this process is played by the Turkic Universities Union (TÜRKÜNİB) and the International University of Turkic States in Tashkent, which contribute to the formation of a unified educational and scientific space.
Experts note that knowledge, technology, and innovation are becoming crucial factors for the further convergence of the Turkic world countries and the strengthening of their competitiveness on the international stage.