February 17, 2026. 18:04 • 2 min
ISLAMABAD, February 17. /Dunyo IA/. The Pakistani digital publication “The World News” has published an article highlighting the results of the national “Made in Uzbekistan” product exhibition, reports Dunyo IA correspondent.
The publication notes that while strategic partnership between Uzbekistan and Pakistan is developing rapidly, the “Made in Uzbekistan” national product exhibition in Islamabad has become a key platform for showcasing the country’s industrial potential.
The article highlights that representatives of Pakistan’s business community showed particular interest in the brands “BMB Za’faron” and “BMB Impex”, part of “BMB Holding”, whose products are made from raw materials cultivated in the Jizzakh region.
“These brands utilize modern deep-processing technology for local raw materials, clearly demonstrating the region’s industrial capacity as well as the effectiveness of programs aimed at producing high value-added products. The processes of processing, sorting, and packaging agricultural products—including saffron - are organized according to international standards, ensuring environmental sustainability, high quality and export potential”, - the source writes.
The article also references the Uzbekistan - Pakistan Business Forum held in Islamabad, which served as an important platform for commercial negotiations.
“During B2B meetings involving major Pakistani and Uzbek entrepreneurs, as well as representatives of financial institutions, prospective projects were discussed. These negotiations created favorable conditions for expanding supplies, implementing joint initiatives and attracting investment”, - “The World News” reports.