Leading Belarusian Media highlight the strengthening of the strategic partnership between Uzbekistan and Belarus
July 10, 2026. 09:30 • 4 min
• 126MINSK, July 10. /Dunyo IA/. Belarusian media are actively covering the official visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, to Belarus, highlighting the dynamic development of the bilateral strategic partnership, the expansion of economic cooperation and the strengthening of humanitarian ties between the two countries, reports Dunyo IA correspondent.
Significant attention from the Belarusian media was dedicated to the 3rd Forum of Regions of Belarus and Uzbekistan, held in Minsk on July 6–8. Leading publications such as “SB. Belarus Today”, “Minsk-News” and the portal of the CIS Executive Committee note that the event has become a vital platform for transitioning from established agreements to the implementation of concrete joint projects. The publications emphasize that the core areas of discussion encompassed industrial cooperation, the agro-industrial complex, trade, logistics, medicine, tourism and humanitarian collaboration.
Belarusian Telegraph Agency “BelTA”, the internet portal of the CIS Executive Committee, and other news resources are also covering the development of industrial cooperation between the two countries. The publications highlight the role of the Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation, as well as joint projects in mechanical engineering, agricultural machinery manufacturing, and other sectors. Highlighted examples include the establishment of an agricultural machinery production facility in Nurafshon in partnership with the Minsk Tractor Works, alongside initiatives in cable manufacturing and other industrial fields.
A distinct block of publications is dedicated to cooperation in the agro-industrial sector. “BelTA” reports on the approval of a joint work plan between Belarus and Uzbekistan to increase mutual trade turnover of food products and agricultural raw materials to 1 billion dollars by 2030.
Belarusian media also focused attention on the development of interregional ties. “SB. Belarus Today” and “BelTA” reported on the visits of delegations from the Fergana, Navoiy, Khorezm and Jizzakh regions of Uzbekistan to the regions of Belarus. Representatives of the two countries discussed prospects for cooperation in agriculture, industry, processing, supply of machinery and food industry products, as well as the implementation of joint investment projects.
In the publications of “BelTA” and the country's oldest newspaper “Zvyazda”, it is emphasized that the modern partnership between Belarus and Uzbekistan extends beyond standard trade relations, taking on the character of a new-generation technological cooperation. The outlets draw attention to the historical foundation of friendship between the two nations, including mutual support during World War II and the participation of Belarusian specialists in the reconstruction of Tashkent after the 1966 earthquake.
A significant place in the Belarusian media was also occupied by the topic of tourism cooperation. “BelTA”, the magazine “Odnako, Zhizn!” and other popular online resources reported on the growing number of Belarusian tourists visiting Uzbekistan. According to their data, more than 32,000 Belarusian citizens visited the country in 2025, and during January–May 2026, this figure exceeded 14,000 people. The publications note the expansion of Uzbekistan's tourism offerings, the development of cultural, gastronomic, ecological and other sectors, as well as the intensification of contacts between the travel companies of the two nations.
Belarusian media also cover the humanitarian dimension of bilateral relations. “Belarus 24” television channel and the “Minsk-News” agency reported on the Days of Culture of Uzbekistan and the Days of Uzbek Cinema held in Minsk. Within the framework of these events, the Belarusian audience gets acquainted with the art, cinematography, folk crafts and cultural traditions of Uzbekistan.
Summarizing the outcomes of the summit, leading Belarusian print and electronic publications reaffirmed the unwavering commitment of the leaders of the two nations to further strengthening the strategic partnership based on the principles of mutual respect, trust, and consideration of each other's interests. Reached Uzbek-Belarusian high-level agreements, signed documents, and outlined practical measures are designed to provide an additional impetus to the development of mutually beneficial cooperation in trade, economic, investment, industrial, scientific, technical, cultural, humanitarian, and interregional fields, the media emphasize.