More Than 10,000 People Died in Europe Due to Extreme Heat in Late June
BRUSSELS, July 13. /Dunyo IA/. A total of 10,650 excess deaths were recorded across 27 European countries during a week of extreme heat at the end of June, reports Dunyo IA correspondent.
According to data from the “EuroMOMO” mortality monitoring programme, supported by the European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) and the World Health Organization (WHO), the overwhelming majority of excess deaths occurred among people aged 65 and older.
The statistics cover the period from June 22 to June 28 and include all deaths regardless of cause. According to the data, Belgium recorded its highest level of excess mortality during a heatwave since records began in 2000.
Experts note that extremely high temperatures can cause not only heatstroke but also aggravate cardiovascular and respiratory diseases, to which older people are particularly vulnerable.
“EuroMOMO” also reported that “very high excess mortality” during the last week of June was recorded only in France and Belgium.
Similar findings have been reported by other studies. According to Germany’s Robert Koch Institute, about 5,100 people died due to extreme heat by the end of June, including 4,300 during the week of June 22–28 alone. More than 80% of the victims were aged over 75.
A separate study conducted by Imperial College London in cooperation with the UK Met Office found that extreme heat caused about 2,700 deaths in England and Wales alone at the end of June.
The same researchers estimated that the heatwave claimed about 2,300 lives across 12 major European cities, with the highest death toll recorded in Milan, Paris and Barcelona.
Earlier, the European climate service “Copernicus” reported that June 2026 was the hottest June ever recorded in Western Europe.