Dilma Rousseff: Uzbekistan has made impressive progress in building a modern and dynamic economy over the past 35 years
August 31, 2026. 12:32 • 2 min
SHANGHAI, August 31. /Dunyo IA/. On the eve of the 35th anniversary of independence of Uzbekistan, Dilma Rousseff, President of the New Development Bank, sent sincere congratulations and best wishes to the people of Uzbekistan through Dunyo IA:
— On behalf of the New Development Bank and personally, I am pleased to extend my heartfelt congratulations to the people of Uzbekistan on the 35th anniversary of the country’s independence.
With its rich history and distinguished cultural heritage, Uzbekistan has made impressive progress over the past 35 years in building a modern and dynamic economy. Its geographical location, human potential and abundant natural resources provide a strong foundation for sustainable economic growth.
In recent years, under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, Uzbekistan has embarked on an ambitious program of reforms and transformations. Efforts to liberalize the economy, strengthen the private sector, improve the investment climate and develop regional connectivity are opening up new opportunities for the people of the country.
The New Development Bank is proud to have become a new partner of Uzbekistan on this journey. We stand ready to support projects that contribute to reliable energy supply, technological progress and social development, while also promoting trade and investment. On this important occasion, I would like to reaffirm the New Development Bank’s strong commitment to deepening cooperation with Uzbekistan and supporting the country’s development priorities.
We are pleased to contribute to these efforts through the implementation of our first project in the country, aimed at developing low-carbon energy.
The future of Uzbekistan will be shaped by its people – by the vision of the country’s leadership, the energy of the younger generation and the dedication of its professionals. Their aspirations and achievements will continue to drive the country’s sustainable development.
Please accept my sincere congratulations and best wishes for peace, prosperity and further success.
May Uzbekistan and its people continue on the path of development and achieve new accomplishments for many years to come.