Uzbek diplomats held a consular reception for compatriots in the Czech Republic
PRAGUE, June 7. /Dunyo IA/. Uzbek diplomats held an outreach consular meeting with compatriots temporarily working in the Czech Republic, reports Dunyo IA correspondent.
During the event, citizens' applications were reviewed regarding document processing, legal employment in the Czech Republic, as well as consular and migration issues of interest to them.
Participants were provided with the necessary clarifications and consular-legal consultations regarding compliance with the requirements of current migration and labour legislation, as well as the need to respect the laws and established regulations of the host country.
In addition, citizens received information on the procedure for obtaining consular services, processing documents, and the existing mechanisms for protecting their rights and legitimate interests.
During the meeting, practical recommendations were provided on the matters raised by citizens, along with detailed answers to all submitted inquiries.