March 19, 2026. 10:30 • 2 min
VORONEZH, March 19. /Dunyo IA/. As part of the initiatives of the President of Uzbekistan aimed at supporting citizens abroad, diplomats from the Embassy of Uzbekistan in Russia held a meeting with compatriots working in the Voronezh region, reports Dunyo IA correspondent.
As part of the visit to the Voronezh region, representatives of the diplomatic mission visited the workplaces and residences of Uzbek citizens at various enterprises and construction companies in the region. The purpose of these visits was to gain first-hand knowledge of the housing conditions and employment issues of our compatriots.
During the meeting, the Uzbek diplomats held an open dialogue with the participants, listening to their suggestions and addressing their current concerns.
Information on consular matters was provided to the compatriots. Clarifications were given regarding document processing procedures, compliance with the terms of employment contracts and strict adherence to established residence and labor regulations.
The diplomats emphasized the importance of observing the laws of the host country, preventing legal violations and strengthening personal responsibility.