May 12, 2026. 10:25 • 2 min
ABU DHABI, May 12. /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan Umid Shodiev met with Tamer Akl, CEO of the Emirati company “Unison Capital Investment”, reports Dunyo IA correspondent.
During the talks, the parties discussed prospects for developing modern healthcare infrastructure based on public-private partnerships (PPP).
During the meeting, the sides reviewed the implementation of an investment project to establish computed tomography (CT) departments in the Fergana region based on public-private partnerships (PPP).
The company also presented plans to create 100 full-cycle diagnostic centers across the republic. These centers are expected to introduce MSCT (multislice computed tomography), MRI, X-ray, dialysis and laboratory diagnostics services, ensuring the population has access to modern and high-quality medical services.
As a result of the meeting, an agreement was reached on the participation of the leadership of “Unison Capital Investment” in the V Tashkent International Investment Forum. Within the framework of the forum, negotiations will be held with the leadership of the Ministry of Investment, Industry and Trade, as well as the Ministry of Health, to discuss the implementation of the aforementioned projects.
These initiatives are of great importance for expanding the coverage of modern medical services in the regions, increasing the accessibility of high-tech diagnostics for the population and attracting foreign investment to the healthcare sector.
“Unison Capital Investment” is a private investment company specializing in the implementation of projects in healthcare and capital-intensive sectors. The company operates in medical infrastructure development, investment management, and the execution of projects based on the PPP (Public-Private Partnership) mechanism.
Furthermore, the company is one of the first private organizations in the region to implement medical infrastructure projects under the PPP model in collaboration with the UAE Ministry of Health.