August 06, 2026. 17:00 • 2 min
• 174ISLAMABAD, August 6. /Dunyo IA/. Pakistan’s newspaper “The Nation” reported on the successful launch of Uzbekistan’s first satellite “Samarkand-2028,” which was carried out from China, reports Dunyo IA correspondent.
According to the publication, Uzbekistan’s first satellite “Samarkand-2028” was successfully launched into orbit from a spaceport located near the coast of Shandong Province, China. This event marked an important milestone in the development of the country’s space capabilities and reflects its growing ambitions in the space sector.
According to the publication, the satellite was developed and assembled in cooperation with the Chinese company “STAR.VISION Aerospace Group Limited”, clearly demonstrating the strengthening of scientific and technological partnership between Uzbekistan and China.
Joint satellite project is aimed at expanding monitoring capabilities in the fields of agriculture, environmental protection and the prevention of the consequences of natural disasters.
Article also cites data from the Ministry of Digital Technologies of Uzbekistan. According to the ministry, specialists from the “Uzbekcosmos” Agency developed an advanced artificial intelligence module for this mission, enabling the processing of hyperspectral data directly onboard the satellite. This technology improves data transmission efficiency, accelerates analysis and opens up new opportunities for the application of artificial intelligence in space technologies.
As “The Nation” emphasizes, this mission is regarded as one of the largest international space projects in Uzbekistan’s history. In addition, the launch marked an important stage in the implementation of the national space program and will contribute to further deepening cooperation between Uzbekistan and China in the fields of space and innovation.