Foreign Ministers of Uzbekistan and Afghanistan reaffirmed their commitment to strengthening good-neighborly relations and advancing regional connectivity
February 21, 2026. 20:00 • 38 sec
TASHKENT, February 21. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, held a telephone conversation today with the Minister of Foreign Affairs of Afghanistan, Mawlawi Amir Khan Muttaqi, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a productive phone conversation with H.E. Mawlawi Amir Khan Muttaqi, Minister of Foreign Affairs of Afghanistan, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - We exchanged views on the evolving bilateral agenda, with particular emphasis on expanding economic cooperation and enhancing practical collaboration across priority sectors.
We also reaffirmed our shared commitment to strengthening good-neighborly relations and advancing regional connectivity as a foundation for long-term stability, sustainable development, and mutual prosperity”.