Oh Young-jin: Uzbekistan is one of the key and dynamically developing countries in Central Asia, playing an increasingly prominent role in regional and international processes
August 25, 2026. 21:55 • 3 min
• 308
SEOUL, August 26. /Dunyo IA/. On the eve of the 35th Anniversary of the Independence of Uzbekistan, President and publisher of “The Korea Times” newspaper Oh Young-jin, extended his sincere congratulations and best wishes to the people of Uzbekistan through Dunyo IA:
- It is a great honour and pleasure for me to address the people of Uzbekistan on the occasion of the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan.
On behalf of the staff of “The Korea Times” and on my own behalf, I sincerely congratulate the friendly people of Uzbekistan on this momentous occasion.
Over the years of independence, Uzbekistan has traversed a long and honourable path of development, achieving significant success in strengthening its statehood, ensuring sustainable economic growth and enhancing its international prestige. Today, Uzbekistan stands as one of the key and dynamically developing countries in Central Asia, playing an increasingly prominent role in regional and international processes.
Dynamic development of the special strategic partnership between Uzbekistan and South Korea is of particular significance to us. Our nations are bound by strong ties of friendship, mutual trust, and respect, which consistently evolve across the economy, trade, investments, education, science, innovation, culture and other domains.
I am convinced that the solid foundation of our relations rests not only on interstate contacts but also on direct people-to-people ties. It is precisely for this reason that the media plays a pivotal role in further bringing our nations closer together.
As the head of “The Korea Times”, I highly value the opportunity to foster deeper mutual understanding between Korean and Uzbek societies. Objective and professional coverage of the ongoing processes, achievements and new opportunities within our countries allows our peoples to know each other better and strengthens mutual trust.
In this regard, I would like to express my gratitude to the Embassy of Uzbekistan in South Korea for its active engagement with the Korean media and for its consistent efforts to develop humanitarian and informational ties between our two countries.
Uzbekistan possesses a wealth of historical and cultural heritage, immense potential and a young generation that serves as the most crucial driving force for its future development. I am confident that in the coming years, cooperation between Uzbekistan and Korea will continue to expand and find new substance, unlocking even greater opportunities for our countries and peoples.
Taking this opportunity, I wish Uzbekistan peace, stability, and continued prosperity and its people well-being, happiness and further success.
May the friendship and strategic partnership between Uzbekistan and South Korea grow stronger with each passing year and may the mutual respect and trust of our nations serve as a solid foundation for a shared successful future.