First President of Kazakhstan congratulates President of Uzbekistan on his birthday
ТАSHKENT, July 24. /Dunyo IA/.  Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and First President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev held a telephone conversation, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, Nursultan Nazarbayev warmly congratulated the President of Uzbekistan on his birthday, sincerely wishing him good health, family well-being, and success, and the fraternal people of Uzbekistan peace, sustainable development and prosperity.
Two sides noted with deep satisfaction the high level of friendship, good-neighbourliness, strategic partnership, and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan, as well as the dynamic development of multifaceted cooperation across all priority areas.