President Shavkat Mirziyoyev notes the importance of expanding the mutually beneficial partnership with Saint Petersburg
July 24, 2026. 19:15 • 48 sec
ТАSHKENT, July 24. /Dunyo IA/. Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the Governor of Saint Petersburg, Alexander Beglov, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, Alexander Beglov warmly congratulated the President of Uzbekistan on his birthday, wishing him good health, well-being and continued success.
During the conversation, two sides discussed further expanding practical cooperation between the regions of Uzbekistan and Saint Petersburg.
Particular attention was given to adopting joint measures to increase bilateral trade, advance new cooperation projects and continue active cultural and humanitarian exchanges under the roadmap.