Uzbek Citizen in difficult situation receives assistance to return home from Belarus
MINSK, July 26. /Dunyo IA/. An Uzbek citizen, M.T., who found himself in a difficult life situation in Belarus, approached the Embassy requesting assistance in returning home due to financial difficulties, reports Dunyo IA correspondent.
As a result of the measures taken, the necessary documents were issued, and an airline ticket was purchased for his return.
Compatriot, who arrived in Belarus in July of this year for employment purposes, approached the consular section of the Embassy with a request for assistance in returning home due to financial difficulties. According to him, after arriving in Minsk, communication with the person who offered the job was lost, leaving him with no financial means for accommodation or returning to Uzbekistan.
Following the prompt processing of the necessary documents, the Embassy, in cooperation with the Migration Agency under the Cabinet of Ministers of Uzbekistan, purchased an airline ticket for the citizen using funds from the Migration Fund.
On July 24th, M.T. safely departed for Uzbekistan on a Belavia airline flight on the Minsk–Tashkent route.