Ambassador of Pakistan concludes diplomatic mission in Uzbekistan
TASHKENT, May 22. /Dunyo IA/. Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov today received the Ambassador of Pakistan Ahmed Farooq, who is completing his diplomatic mission in our country, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a farewell meeting with H.E. Ahmed Farooq, Ambassador of Pakistan to Uzbekistan, on the occasion of the completion of his diplomatic mission, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Underscored the strengthening of Uzbekistan – Pakistan Strategic Partnership ties and expansion of practical cooperation in trade, investment, education, cultural exchange and other areas.
Wish Mr. Ambassador all the success in his future endeavours”.
As a reminder, Ahmed Farooq presented his credentials to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, on April 12th, 2023.