Ambassador of Germany concludes his diplomatic mission in Uzbekistan
TASHKENT, July 15. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov today received the Ambassador of Germany Manfred Huterer who is concluding his diplomatic mission in our country, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a farewell meeting with H.E. Manfred Huterer, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Uzbekistan, who is concluding his diplomatic mission in our country, – wrote the head of MFA of Uzbekistan on his telegram-channel. – Particularly noted that during his tenure in Uzbekistan, high-level meetings were successfully organized, close dialogue between the foreign ministries of two countries was further strengthened, and our multifaceted partnership reached a qualitatively new level.
Taking this opportunity, we expressed sincere gratitude to Ambassador for his valuable contribution to strengthening Uzbekistan-Germany relations and wished him every success in his future endeavours”.
It is worth recalling that on 20 September 2024, Manfred Huterer presented his credentials to President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, succeeding Tilo Klinner, who had served as the Ambassador of Germany to Uzbekistan from 2021 to 2024.